„Dzień dobry, witam was serdecznie i już zapraszam do nas Monikę. Uśmiecham się, bo jest to mój najmniej ulubiony fragment tych transmisji na żywo, czyli sprawianie, żeby dwie osoby były w jednym kanale razem. O! Ale miło Ciebie widzieć Monika! Cieszę się, że jesteśmy. Zacznę od tego, że nazywam się Basia Metelska i na co dzień wspieram w budowaniu karier i biznesów opartych na twórczości, kreatywności i zarządzaniu. Robię to między innymi poprzez sesje coachingowe, mentoringowe oraz konsultacje.”
Tymi słowami rozpoczęłam 21 maja 2024 rozmowę z Moniką Kapłan, specjalistką marketingu mody. Jest ona częścią cyklu rozmów live „Twórcze biznesy i kariery” , który prowadzę od ponad roku na moim instagramowym profilu basiametelska.
Od dziecka najbardziej interesuje mnie to jak ludzie tworzą i pracują oraz jak organizują swoją rzeczywistość, żeby temu sprzyjała? Co im pomaga? Co przeszkadza?
Stałam już przy biurku, przy którym Goethe pisał Fausta. Siedziałam nieopodal miejsca po czarnoleskiej lipie Jana Kochanowskiego. Byłam w redakcji The New York Times w NY, siedzibie TOMs Shoes w LA, hali magazynowej Inditex’u w La Corunie czy mini hucie szkła w Alto Arts w Helsinkach. Widziałam i prawie dotykałam oryginalnych rękopisów Napoleona, Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina i Adama Mickiewicza. Miałam okazję pracować z Grażyną Kluczyk, Andrew Boltonem, Barbarą Hulanicki, Piotrem Voelkelem, Romanem Opałką, Bohdanem Butenko czy Marianne Faithfull. Ściskałam rękę Wima Wendersa, Krzysztofa Krauze czy Richarda Bransona. Każda z tych chwil była dla mnie wielką lekcją, dlatego dalej nie ustaję w wysiłkach, żeby pracę innych oglądać od tzw kuchni. Tym samym te rozmowy, jak i wybieranie do nich gości, jest dla mnie prawdziwą przyjemnością. Oczywiście oprócz tych pierwszych kilkunastu lub kilkudziesięciu sekund, kiedy próbujemy się połączyć, a raczej ćwiczymy cierpliwość wobec rzeczy, na które nie mamy wpływu, jak np opieszałość instagrama.


Celem cyklu „Twórcze kariery i biznesy” jest ukazanie autentycznych historii osób, które stworzyły biznes lub karierę ze swojej twórczej pasji albo postanowiły oddzielić swoje życie zawodowe od pasji.
Moim gośćmi byli do tej pory:
- Monika Kapłan, specjalistka marketingu mody
- Justyna Lach, dyrektorka marketingu YES Biżuteria
- Michał Zaczyński, dziennikarz
- Anna Halarewicz, ilustratorka i malarka
- Łukasz Marcinkowski i Radek Berent, tworzący duet Kwiaty i Miut
- Joanna Glogaza, autorka książek i fotografka
- Basia Kruk- Starzec, influencerką i content kreatorką, @ciabasia
- Daria Panek- Płókarz, która stworzyła Poznańską Spacerówkę
- Kasia Bem, nauczycielka jogi oraz autorka bestsellerowych książek
- Pat Guzik, projektantka, wykładowczyni i artystka
- Paula Fórmaniak, pośredniczka i założycielka Klimaty nieruchomości
- Dorota Łapa, dietetyczka i współzałożycielka Orkiszowych Pól


Do tej pory przeprowadziłam kilkanaście rozmów, w których mówiliśmy między innymi o tym:
- Jak zacząć? Na co warto zwrócić uwagę? I kłaść akcenty?
- Co się dzieje, gdy pasja staje się karierą lub biznesem?
- Jak aktywnie swojego zawodowego miejsca szukać?
- Jak zmieniać i kształtować swoje życie zawodowe?
- Jak wybrać specjalizację?
- Jak dbać i odżywiać kreatywność? Gdzie szukać inspiracji?
- Jak radzić sobie z porażkami? Jak wyciągać realne i korzystne wnioski?
- Jak ważną rolę odgrywa samoświadomość, szczególnie naszych mocnych stron?
- Jak zachować zdrowy dystans i pokorę odnosząc sukcesy?
- Jak ochronić swoją twórczą wrażliwość, tak by się nie wypalić?
- Jak planować codzienność, żeby dowozić projekty do końca?
- Co to znaczy odpuszczać? Zatrzymać się?
Cieszą mnie Wasze żywe reakcje w trakcie i po tych rozmowach, jak i przede wszystkim same ich przeprowadzanie. Uważam, że zatrzymanie się, żeby posłuchać drugiego człowieka, jest jednym z największych darów, jaki możemy sobie dać. To, plus towarzyszenie moim klientom w rozwoju ich ścieżek zawodowych, powoduje, że uśmiecham się, kiedy myślę o mojej pracy, coachki. Wiem, że się powtarzam, ale uwielbiam prowadzić sesje coachingowe i być mentorem oraz konsultować Wasze biznesy. Takie zaufanie to zaszczyt.


Zostawiam Was z kilkoma cytatami, z naszych rozmów:
- Monika Kapłan, specjalistka marketingu mody:
„Moda to intensywna działka. Myślę jeszcze, że jej brutalność polega na tym, że mamy do czynienia z delikatną materią: kreatywnością, twórczością, inspirowaniem się. To wszystko. Ten diamencik, ale wcale nie twardy. BM: jest soft. MK: Może, diamencik to złe słowo, bo to jest raczej jak żelki mięciutkie. To musi być potem oprawione w bardzo twardą ramę biznesową. Czasami te materie się ze sobą nie łączą. Więc tak, to jest ciężka branża, ale dla mnie jedynie wybrana i jedyna. Absolutnie nie wyobrażam sobie siebie w innych dziedzinach.”
- Justyna Lach, dyrektorka marketingu YES Biżuteria:
„Superważny jest dystans do tego co się robi, do swojego życia, żeby nie traktować tego przesadnie serio. BM: A co Ci pomaga zachować ten zdrowy dystans? JL: Wiesz co nie wiem. Takie poczucie, że jestem trzciną wśród traw. I, że naprawdę życie jest o wiele czymś większym. I, że to czy ja zrobię to, czy tamto, w takim ogólnym rozrachunku ma pewnie niewielkie znaczenie. Nie jestem lekarzem, który ratuje ludziom życie, ani jakimś wybitnym naukowcem. Tylko jestem osobą, która zajmuje się dość nieważnymi rzeczami, więc trzeba mieć odpowiednie proporcje i tyle. BM: Przebija Twoja skromność.”


- Joanna Glogaza, autorka kliku książek i fotografka
„Czynnikiem numer jeden, który przyprowadził mnie do tego miejsca, gdzie jestem teraz, jest podążanie za swoją ciekawością, za tym co mnie ciekawi. Inaczej, dla mnie przynajmniej bardzo ciężko byłoby działać przez tak długi czas w internecie. (przypis BM: ok20lat). Staram się podążać za tym co jest dla mnie ważne, ciekawe, nawet zmieniające życie. Wydaje mi się, że to jest taki mój osobisty przepis na długofalową twórczość.
To jest super pytanie Basia! Mam wrażenie, że o ile ten internet ma takie bardzo otwarte wrota. Każdy może zacząć i tą swoją społeczność w mniejszym lub większym stopniu utworzyć. To wydaje mi się, że jest taka trudność, o której się rzadko mówi, bo dużo mówi się o budowaniu konta, rozpoznawalności itd. A mało mówi się o tym co trzeba zrobić, żeby mieć ochotę robić to przez długi czas. Więc fajnie, że o tym pomyślałaś. Super pytanie. BM: Część mojej pracy, to jest praca właśnie z tym. Wiesz, jak zrobisz sobie karierę lub biznes z pasji, to musisz sobie znaleźć inną pasję. Coś musi spełniać te funkcje, które spełnia pasja: odstresowywać, dawać wentyl bezpieczeństwa. Być takim miejscem gdzie nie ma wielu oczekiwań, parametrów. Druga rzecz to kwestia wypalenia.”
- Basia Metelska w rozmowie z Basią Kruk- Starzec, influencerką @ciabasia :
„BM: Cieszę się, że się spotkałyśmy i mam nadzieję, że ten live będzie dla kogoś pomocny. Bardzo lubię widzieć ludzi stojących za produktami. Posłuchać ich, zobaczyć. Uważam, że jest w tym niesamowita wartość. Wszystko inne jest naszym wytworem, a ja lubię zobaczyć twórcę.
Basia Kruk- Starzec: Też myślę, że to co Ty robisz i Twoja praca ma ogromny wpływ na ludzi. Bo wiadomo z jednej strony mówi się, że influencer to jest osoba, która ma wpływ na ludzi. Ale z drugiej strony, Ty też jako coach, jako taka osoba, która prowadzi ludzi w swoich ścieżkach zawodowych. Masz ogromną odpowiedzialność i robisz wspaniałe rzeczy. Dlatego naprawdę wspaniale się z Tobą rozmawiało. BM: Dziękuję Ci bardzo. Odpowiedzialność to jest jedno. Dla mnie towarzyszenie ludziom w rozwoju jest ogromnym zaszczytem. Naprawdę.”
- Paula Fórmaniak, pośredniczka i założycielka Klimaty Nieruchomości
„Właściwie my nie sprzedajemy nieruchomości. My ludziom otwieramy i zamykamy rozdziały życia. BM: Pięknie to nazywasz! Paula Fórmaniak: Jak się zastanowimy to zmiana nieruchomości zazwyczaj wiąże się ze zmianą życiową. To są różne historie i nie zawsze szczęśliwe. To są rozwody, to są śmierci, to są zmiany spowodowane sytuacją ekonomiczna np zmianą pracy. Są też oczywiście te szczęśliwe, jak narodziny dziecka- czyli szukamy większego lokum dla siebie. Jest milion powodów dla których ludzie zmieniają domy i my przy tym jesteśmy i im pomagamy. Z tym się wiąże na pewno dużo emocji, wspomnień, historii, sentymentów. Przyjmujemy też na siebie ten ciężar emocjonalny i musimy tym dobrze zarządzić po pracy. BM: Zadbać o swoją higienę psychiczną. Paula Fórmaniak: Jesteśmy opiekunami tych klientów, to jest dłuższa relacja. Więc trudno tu mówić, że tylko sprzedajemy nieruchomości. Mam wrażenie, że jesteśmy opiekunami tych klientów, jak trzeba potrzymamy za rękę.”
- Łukasz Marcinkowski i Radek Berent, duet tworzący Kwiaty i Miut:
„Wiele osób, które przyjeżdżało do nas z zagranicy mówiło: musicie się wyprowadzić stąd! Zobaczycie będzie super. Wszyscy będą Was Kochać. W Londynie takie rzeczy kosztują kolosalne pieniądze. No tak, ale jesteśmy w Poznaniu. Jesteśmy w Poznaniu. Lubimy tu być. Trochę jest tak swojsko. Trochę małomiasteczkowo, ale jednak z zacięciem zachodnim. Jak mamy taką potrzebę jedziemy do Warszawy. Oni nas tam kochają, my też ich kochamy. Bo to jest zawsze takie cudowne, że przychodzą ludzie i mówią, że jakaś decyzja nt kwiatów na nich wpłynęła i ich bardzo zainspirowała.”


- Michał Zaczyński, dziennikarz:
„Sytuacja na rynku się zmieniła. Na pewno to w ogóle nie są czasy, żeby myśleć o dziennikarstwie wyłącznie, nie myśląc od razy o tym, żeby się w czymś specjalizować. Wydaje mi się, że jest to szalenie istotne. Musisz się specjalizować ponieważ da Ci to przyszłość. Ponieważ da Ci to szacunek, poważanie i zlecenia. Musisz się specjalizować, bo to Ciebie rozwija– wchodzisz w trochę inne obszary, innych ekspertów, specjalistów, branż wokół.”
- Pat Guzik, projektantka, wykładowczyni i artystka
„W szkole, jak jeszcze byłam wykładowcą, mieliśmy taki blok zajęć o tożsamości projektanta. Czym jest tożsamość? Jak bardzo ważna jest? Dla mnie bardzo ważnym elementem tych zajęć było odnajdywanie w sobie tej tożsamości i odpowiedź na kilka pytań: Kim ja jestem? Z jakiej tkanki jestem stworzona? To bardzo ładnie i w prosty sposób można zobrazować. Na przykład masz dwóch projektantów i jeden temat inspiracyjny. Zupełnie inaczej opowie o tej kolekcji ktoś, kto wychował się na wsi, chodził do szkoły przez las zimą 3 km. A inaczej odpowie na ten temat inspiracyjny osoba, która wychowała się w Tokyo i jeździła do szkoły metrem i miała wielu ludzi wokół siebie. To jest bardzo prosty przykład ale też pięknie obrazuje, jak ważne jest by swoją tożsamość mieć i nie uciekać od niej i umieć się z nią zaprzyjaźnić.„
Zapisy wszystkich rozmów, jak i nowe odcinki cyklu znajdziecie na basiametelska na instagramie. Do zobaczenia!